Ma már a magyar fogyasztók körében is fellelhető – még ha sokszor csupán elméleti szinten is – a vállalatok felelős viselkedésével szembeni elvárás.
Néhány kutatás már kimutatta, hogy nálunk is vannak olyan fogyasztói attitűdök, melyek a felelős vállalati működést díjazzák, akár a magasabb vételár megfizetésével is.
Az R generáció a felelősségvállalás – responsibility – generációja, amely elvárja a vállalatoktól a társadalmi ügyekre, a vállalati rintettek igényeire való reflektálást.
Amint Braun Róbert több tanulmányában leírja, itt az ideje, hogy a vállalatok szakítsanak azzal az attitűddel, hogy határaik irodaházuk falainál végetérnek.
Az új fogyasztói réteg, elsősorban a mai 18 év alattiak, már készség szinten használják a digitális technika vívmányait, természetes számukra az információ hipergyors áramlása, a közösségi véleményalkotás, a csoporthoz tartozás igénye.
A digitális bennszülötteknek is nevezett generáció látja, felismeri a társadalmi igazságtalanságokat,
igényli és adott esetben tettekkel is támogatja azok felszámolását.
Értékeli, mitöbb elvárja, hogy azok a piaci résztvevők – vállalatok, állami és egyéb szervek – akiknek jelentős befolyása van a világ dolgaira, ne csak a gazdasági, hanem a társadalmi és környezeti szempontokat is érvényesítsék tevékenységük és kommunikációjuk során. Megvannak a digitális eszközeik és az ebből eredő hatalmuk is ahhoz, hogy nyomást gyakoroljanak – boycott vs. buycott – azokra a szervezetekre, amelyek ezeknek az elvárásoknak nem felelnek meg.
Azok a vállalatok lesznek nyerők, akik képesek ezeket az igényeket integrálni tevékenységükbe.